Güneş Panellerinin Ömrü Ne Kadar?

Güneş panelleri yenilenebilir enerji kaynakları arasında en popüler olanlarından biridir. Ancak bir kez kurulduğunda sonsuza dek aynı verimlilikte çalışmazlar. Belirli bir yaşam döngüleri ve ekonomik ömürleri vardır. Peki bir Güneş panelinin ömrü ne kadardır ve bu süreyi nasıl arttırabiliriz?

Güneş panelleri için üretici firmalar 10 – 15 yıl fiziki ürün garantisi ve 25 – 30 yıl lineer üretim garantisi vermektedirler. Bu, panellerinizin bakımını yapıp koruduğunuz sürece 25 – 30 yıl panellerinizden elektrik üretebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Peki 25 – 30 yıl sonra Güneş panelleri çalışmayı bırakacak mı? Kısa cevap: Hayır 25 – 30 yıldan sonra da performans kaybı olsa dahi panelleriniz elektrik üretimine devam edecektir.

Güneş panellerinin ömrü için verilen 25 – 30 yıl üreticilerin verdiği Güneş panellerinin üretim garantisidir. Sizin de hayatınızda tecrübe ettiğiniz gibi teknolojik aletlerin birçoğunun garantisi dolsa dahi aynı şekilde çalışmaya devam ederler. 

National Renewable Energy Laboraty (NREL)’de yapılan bir araştırmaya göre Güneş panellerinin yıllık performans kaybı ortalama %0,50’dir. Bu oran, kullandığınız Güneş panellerinin kalitesine göre %0,3 ila %0,8 arasında değişmektedir.

%0,5 üzerinden hesap yapacak olursak 30 yılın sonunda dahi Güneş panelleri orijinal üretim güçlerinin %86’sı kadar üretim yapabilirler. Örnek olarak 330 watt’lık bir Güneş paneli 30 yıl sonra 280 watt üretim yapabilir. 

Güneş Panellerinin Ömrü Nasıl Uzatılır?

Her şeyden önce Güneş panellerini bilindik ve rüştünü ispatlamış markalardan almakla başlanmalıdır. Bu firmalar ürettikleri Güneş panellerini, güçlü rüzgarlar ve şiddetli dolu yağışları gibi ekstrem doğa olaylarına karşı test ederler. Bu sayede panelleriniz yıllar boyu üretime devam edebilir.

Güneş panellerini bilindik ve güvenilir bir firmadan almak tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda deneyimli ve işini bilen bir firmaya montaj ve kurulumunu yaptırmak gereklidir. Aksi halde panellerin oturacağı rafın yanlış kurulumu ve yanlış kablolama gibi yanlış montajlar panellerin ömrünü kısaltacaktır.

Son olarak Güneş panelleri kurulduktan sonra periyodik bakımları uzman ekipler tarafından yapılmalı ve bulundukları ortam koşullarına göre düzenli olarak panellerin temizliği yapılmalıdır.

Bütün bunlara dikkat edildiğinde Güneş panelleriniz uzun yıllar elektrik üretimine devam edecek, işletmenizin ya da evinizin elektriğini sağlayacaktır. Güneş panellerinin sanayi tesisleri için amortisman süresi göz önüne alındığında garanti süreleri içerisinde çalışmaları dahi panelleri 6-7 kez amorti edecektir.